VIDEOSPACE GALÉRIA |
kiállítás
2011.04.08. -
2011.05.14.
megnyitó
2011.04.08.
péntek
19-22 óra
beszélgetés
2011.04.11.
hétfő
19 óra
A „Folyamatok” kiállítás-sorozat keretében egycsatornás videóműveket mutatunk be, minden évben egy másik témakörben. A 2011-es alkalommal (a Videospace „Hibrid” évére tekintettel) egy kicsit nyitjuk a koncepciót, úgy, hogy más műfajnak is helyet adunk, de marad a képszerű, mozgó képet mutató felület, mint közös nevező.
Az idei alcím: "Szocio-média", azaz helyzetkép, -elemzés, reflexió a médiaművészetben. Olyan műveket kerestünk, amelyek a szociális környezetünkre, viszonyainkra reflektálnak. Tágan értelmeztük a témát, melybe így az állati viselkedés éppúgy belefér, mint a halottaknak szóló üzenetek.
ERHARDT MIKLÓS Parallax című videójában városszéli kóbor kutyacsapat spontán szinkrontevékenységét láthatjuk, melyből, ha akarunk, az emberi társadalomra, sőt, a művészetre vonatkozó következtetéseket is levonhatunk. A helyzet lényegében talált: a művész figyelmet követel magának, majd további megerősítés hiányában elveszíti azt.
SZIRTES JÁNOS Prágai tavasz című videója ezzel szemben egy prágai performansz előre eltervezett dokumentációja. A művészeti akcióhoz, kiváló dramaturgként, az élet is hozzátette a magáét. A tér épületeihez kikötözött biciklin ülő művész mögött tüntető tömeg vonul fel: az “élen haladó” művészt a tömeg lassan körülveszi, majd, fontosabb céltól vezérelve, lehagyja.
Szintén egy akciósorozat dokumentációja MÉCS MIKLÓS Altkleider című munkája. A sorozat keretében a művész több nyugat-európai városban (Gentben, Grazban, Drezdában) egy kiszemelt ruhagyűjtő konténer előtt állva levetőzött, ruháit a konténerbe dobta, majd meztelenül távozott. A „szegényeknek adás” univerzális toposzán kívül a nemzeti, regionális identitás kérdése is felbukkan a műben, hiszen az egyik esetben az adományozott ruha nem más, mint egy középütt kivágott magyar zászló. A két, már ismert rész után nemrég készült el az új genti verzió, melynek ez az első bemutatása.
A hazához való viszony az egyik kulcsa SUGÁR JÁNOS Honvágy című művének is. A Mute sorozat elnökei után ebben a videóban a hétköznapi kisember kapja meg a sorstól a lehetőséget, hogy pár percig ünnepelt személyiségként tündököljön. A televíziós vetélkedő első perceinek összevágásából keletkezett mű pedig azzal szembesíti a nézőt, hogy igen, bizony, ezek az emberek a honfitársai, s ha a hazáját szereti, közösséget kell éreznie velük. Sugár Pilinszkyt, Pilinszky Simone Weilt idézi: „A hazát egedül részvéttel szabad és részvéttel lehet szeretni.”
Ebből a patetikus magasságból SZIGETI G. CSONGOR segít visszatérni a banális köznapiságba. A Sírfeliratokcímű LED-objektje örökkévalóságnak szóló pátosza megbicsaklik a fényújság percnek szóló reklám-jellegén. Napjainkban a temetői kultúra is átalakulóban van: a kővázák és koszorúk helyét már rég átvették a műanyag mécsesek és a művirágok; a siratóasszonyok helyett is jobbára CD-ről szól a zene. Egy vérbeli média-mű, amelyben a hordozónak legalább akkora a szerepe, mint a megjelenített tartalomnak.
A kiállítás részt vesz az ART MOMENTS projektben.
A www.artmoments.hu oldalon és a facebookon lehet szavazni.
|